مقالات

بتن ریزی با ترازیاب لیزری

Super User 17 مهر 1397

استفاده از ترازیاب لیزری هنگام بتن ریزی در مکان هایی که بتن کفسازی نهایی بوده باعث کمتر شدن هزینه و تراز شدن کف ساختمان میگردد. شرکت آراس بنیان پارسه با استفاده از ترازیاب های مدرن و به روز دنیا با برند Stabila بتن ریزی های حساس با حداکثر خطای 0.5 سانتیمتر را در کمترین زمان ممکن اجرا نموده و آماده عقد قرارداد با کارفرمایان محترم میباشد.

نسبت آب به سیمان بتن

Super User 20 آبان 1397

نسبت آب به سیمان و مقاومت

مقاومت فشاری به دلیل اینکه به راحتی می‌تواند مشخص و آزمایش شود، جامع‌ترین معیار مورد استفاده برای سنجش کیفیت بتن است. اگر چه مقاومت فشاری یک مشخصه مهمی است اما خواص دیگر مانند، دوام نفوذ ناپذیری، و خواص سایشی ممکن است به همان اندازه یا بلکه بیشتر اهمیت داشته باشد.

در محدوده معمولی مقاومت‌های اجرایی بتن، مقاومت فشاری با نسبت آب به سیمان به طور معکوس رابطه دارد:

برای بتن کاملا متراکم و ساخته شده با دانه‌های تمیز و سالم، مقاومت و سایر خواص مطلوب بتن تحت شرایط کاری معین، تابع مقدار آب اختلاط مورد استفاده در واحد سیمان است.

اگرچه اکثر متخصصین، متفق‌القول هستند که نسبت آب به مقدار سیمان اثر عمده‌ای روی مقاومت بتن دارد، اما در مورد شکل رابطه آن توافق کمتری دارند. اهمیت مقدار آب روی مقاومت پارامتری است که توسط ابرامز D.A.Abrams  پیشنهاد شده است. بسیاری از پژوهشگران نسبت سیمان به آب را ترجیح می‌دهند زیرا مقاومت و سایر خواص مطلوب بتن تقریبا به طور خطی با این شاخص وابسته‌اند.

پارامتر عقلانی‌تر، دانسیته نسبی خمیر سیمان است که آن نیز با مقاومت رابطه خطی دارد. مقاومت چسبندگی خمیر سیمان بستگی دارد به کیفیت و کمیت مواد ترکیب پذیر، و شدتی که واکنش هیدراسیون کامل می‌شود. همین بتن مادامی که رطوبت و دما مساعد باشند با گذشت زمان مقاوم تر می‌شود. بنابر این مقاومت در هر سن خاصی، بستگی زیاد به نسبت آب به سیمان ظاهری یا اولیه نداشته، بلکه تابعی از شدت سیمان هیدراته شده خواهد بود. اهمیت عمل آوردن فوری و کامل با این منطق به سهولت قابل تشخیص است.

*د .ا .ابرامز، طرح مخلوطهای بتن، بولتن شماره۱، آزمایشگاه پژوهشی مصالح سازه‌ای، انستیتو لوویس، شیکاگو

عمل آوری بتن

Super User 21 شهریور 1397

عمل آوری بتن تاثیری قوی روی خواص بتن سخت شده مانند دوام ، مقاومت ، آب بندی ، مقاومت سایشی ، ثبات حجمی و مقاومت در برابر یخ زدن و آب شدن دارد.

هنگامیکه سیمان پرتلند با آب مخلوط میشود ، یک واکنش شیمیایی به نام هیدراسیون رخ میدهد. اندازه کامل شدن این واکنش مقاومت ، دوام و دانسیته بتن را تایین میکند. اغلب بتن های تازه دارای آبی است که به مقدار قابل ملاحظه ای بیشتر از حد کافی برای تکمیل هیدراسیون سیمان است. لیکن هرگونه کاهش قابل توجه آب که از طریق تبخیر یا دیگر عوامل صورت بگیرد ، هیدراسیون کامل را به تاخیر انداخته یا از آن جلوگیری خواهد کرد. از آنجا که هیدراسیون در نخستین روزهای پس از بتن ریزی نسبتا سریع انجام میگیرد ، حفظ آب بتن در این دوره حائز اهمیت است ، یعنی از تبخیر باید جلوگیری شود یا لااقل کاهش یابد. بنابر این هدف های عمل آور عبارتند از :

1- جلوگیری از کاهش رطوبت ( یا فراهم ساختن مجدد آن ) .

2- کنترل دمای بتن برای یک مدت معلوم.

با عمل آوری خوب ، بتن قویتر شده و در برابر تنش ها ، سایش و یخ زدگی مقاومتر میشود . روند پیشرفت در سنین اولیه سریع بوده اما بطور آرامتری برای مدت نا محدودی ادامه می یابد.

موثرترین روش عمل آوردن بتن بستگی به مقتضیات موجود دارد. برای اقلب کارها ، عمل آوری عادی کافی است اما در برخی مواقع مثلا در هوای گرم و سرد دقت ویژه ای را باید مبذول داشت.

هنگامیکه عمل آوری در شرایط مرطوب قطع میشود ، کسب مقاومت به مدت کوتاهی ادام یافته و سپس پایان میپذیرد لیکن اگر عمل آور در شرایط مرطوب از سر گرفته شود کسب مقاومت بار دیگر آغاز میشود با وجودی که اشباع کردن مجدد بتن در آزمایشگاه انجام پذیر است ، اما این امر در کارگاه مشکل مینماید بنابر این بهترین کار این است که بتن از زمان ریختن تا رسیدن به مقادیر کافی از نظر مقاومت فشاری ، نفوذپزیری ، مقاومت در برابر سایش، یخ زدن و آب شدن و حملات شیمیایی به طور پیوسته در شرایط مرطوب عمل آورده شود.

کاهش آب همچنین موجب آبرفتگی بتن شده و باعث ایجاد ترک های کششی در سطحی از بتن میشود که در حال خشک شدن است . اگر این تنش ها پیش از آنکه بتن به مقاومت کششی کافی برسد تولید شوند امکان پدید آمدن ترک های سطحی وجود دارد.

شبکه های اجتماعی

طراحی سایت

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. سیاست کوکی من از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن