صرفه جویی اقتصادی در (سقف عرشه فولادی - متال دک)

*صرفه جویی اقتصادی در پوشش های مرکب (سقف عرشه فولادی - متال دک)
در سقف های عرشه فولادی - متال دک با ریختن دال بتنی در واقع دو منظور بر آورده می شود. یکی اینکه کف ساخته می شود و دیگر اینکه بتن با بوجود آوردن مقطع T ، بر ممان اینرسی مقطع و استحکام در مقابل خمش می افزاید.
مزایای این نوع پوشش (سقف های عرشه فولادی - متال دک) را می توان بصورت زیر خلاصه نمود:

1- از آنجایی که بتن تماما در منطقه فشاری تیر خمشی قرار می گیرد، در واقع حداکثر استفاده از آن به عمل می آید زیرا بطوریکه می دانیم بتن تحمل کشش نمی نماید و وجود آن در منطقه کششی بلااستفاده خواهد بود.
2- در مقایسه با تیرهای فلزی، در این نوع پوشش قسمت بزرگتری از فولاد در کشش قرار می گیرد که خود مزیتی در استفاده ایدآل از فولاد بحساب می آید. در نتیجه فولاد کمتری مصرف می گردد و یا به عبارت دیگر تیرهای فولادی را میتوان بدینطریق برای دهانه بزرگتری (از آنچه که در مورد پوشش فلزی بکار میرود) بکار برد.
3- پوشش های مرکب (عرشه فولادی - متال دک) به علت داشتن ممان اینرسی بزرگ، مستحکم اند و کمتر تغییر شکل میابند و لرزش آنها در زیر بارهای زنده کمتر است.

4- با استفاده از پوشش مرکب (عرشه فولادی - متال دک) ضخامت کلی پوشش کمتر می گردد و جای کمتری را اشغال خواهد نمود. این خاصیت در ساختمان هایی که طبقات به تعداد زیاد تکرار می شوند حائز اهمیت است، زیرا یک صرفه جویی کوچک در ارتفاع کلی ساختمان صرفه جویی قابل ملاحظه را بدست میدهد که خود در دیوار سازی، نما سازی، لوله کشی، سیم کشی، آسانسور، و شالوده ها تاثیر دارد.

5- آزمایش نشان داده است که قدرت ذخیره این نوع پوشش (عرشه فولادی - متال دک) برای تحمل اضافه بار، بیش از پوشش فلزی ساده است.
در مقابل این مزایا، البته مخارج اضافی تامین اتصال برشی (گلمیخ) بین فولاد و بتن وجود دارد. این اتصالات (گلمیخ) ها معمولا دارای وزن نسبتا کم ولی عملیات نصب و جوشکاری (توسط دستگاه استاد ولدینگ) قابل ملاحظه (دقیق و توسط اپراتور مجرب) ای اند. ولی در هر حال مخارج تهیه و نصب قطعات اتصال در مقابل مزایای حاصل از پوشش مرکب (عرشه فولادی - متال دک) مقرون بصرفه است و این نوع پوشش (عرشه فولادی - متال دک) در سالهای اخیر گسترش زیادی یافته است.

*طرح و محاسبات ساختمانهای فلزی تالیف شادروان: آرگ مگردیچیان

 

تماس و پشتیبانی

  • آدرس :اتوبان نیایش -سردار جنگل شمالی-خیابان قدس-پلاک 4-واحد6
  • ایمیل : info@aras-bp.com
  • تلفن 1 :44814143
  • تلفن 2 :44812019
  • تلفکس :44855801

دسترسی سریع

شبکه های اجتماعی

شرکت ساختمانی آراس بنیان پارسه

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. سیاست کوکی من از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن