اسلامپ بتن

“اسلامپ” به چه معناست؟

اسلامپ بتن به قوام بتن تازه قبل از گیرش اشاره دارد  هر چه اسلامپ بیشتر باشد، بتن سیال تر است.

این یک اصطلاح نسبتاً گیج کننده برای یک فرآیند پیچیده است، اما وقتی همه چیز به پایان می رسد، واقعاً بسیار ساده است.

ممکن است فکر کنید که کلمه “اسلمپ” در زمینه بتن کمی نامناسب است معمولاً به عمل خمیدگی یا غرق شدن اشاره دارد، اما در واقع بسیار مناسب است به این دلیل نامیده می شود که با آزمایش میزان انبوهی از بتن اندازه گیری می شود.

بتن در حالت ایستاده فرو می ریزد، آزمایش با پر کردن یک مخروط با نمونه ای از بتن، برداشتن مخروط و اندازه گیری میزان شیب بتن صورت میگیرد.

کلاس اسلامپ بتن

اسلامپ بتن بر حسب طبقه بندی که در آن قرار می گیرد، از S1 تا S5، بر اساس میانگین مقدار اسلامپ آن برچسب گذاری می شود

این در شبکه زیر نشان داده شده است. بتن در کلاس S1 یک مخلوط نسبتاً خشک است و هر چه کلاس‌ها بالاتر می‌روید، سیال‌تر می‌شود

TARGET SLUMPSLUMP RANGECLASS
2010 – 40S1
7050-90S2
130100-150S3
180160-210S4
220210 – N/AS5

از نظر نحوه استفاده از هر کلاس، توافق عمومی بر این است که بتن های S1 برای بسترهای حاشیه و لوله کشی، S2 برای پایه های نواری و دال های مقاوم و S3 برای پی های پر از ترانشه که به جریان پذیری بالا نیاز دارند، بهترین هستند.

بتن های کلاس S4 و S5 به دلیل کاربردهای معمولی تخصصی خود مانند فونداسیون ها، دال ها و پمپاژ/شمع بندی بتن به کمک یک تکنسین بتن با تجربه نیاز دارند.

چرا تست اسلامپ انجام شود؟

آزمایش اسلامپ بتن راهی برای یافتن غلظت بتن های مختلف است. مزایای انجام تمرین اسلامپ این است که توان بتن و سادگی جریان آن را نشان می دهد و همچنین نشان دهنده یک دسته نادرست مخلوط شده است.

برای دریافت اطلاعات درمورد سقف های عرشه فولادی کلیک کنید.

یک پاسخ یا نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.