انواع ورق های عرشه فولادی
از آنجایی که روش های کلاسیک اجرای سقف دیگر جواب گوی خوبی نیستن بنابر این باید به روش های نو و مدرن رو اورد. یکی ار روش های مدرن در اجرای سقف در ساختمان سازی ها که امروزه خیلی پرکاربرد و البته محبوب است سقف عرشه فولادی است. ما در این مقاله میخوایم به طور خلاصه شما را با انواع ورق های عرشه فولادی و اجزای آن آشنا کنیم. 

شناسه ها و اجزای انواع ورق های عرشه فولادی

 • ورق گالوانیزه ذوزنقه ای
 • گلمیخ
 • بتن
 • میلگرد
 • تیر فرعی
 • فلاشینگ

شناسه ها و اجزای انواع ورق های عرشه فولادی

بیشتر بخوانید: کاهش لرزش عرشه فولادی

 

ویژگی های سقف عرشه فولادی

 • مقاوم در برابر شرایط جوی
 • زیبایی ظاهری
 • مقاوم در برابر اتش سوزی
 • سرعت بالای اجرا
 • کنترل بارهای در حال اجرا
 • ایمنی بالا
 • امکان انجام چند سقف به طور همزمان
 

فواید سقف عرشه فولادی

عرشه فولادی ، ورق گالوانیزه پرکاربردی است که در ساختمان سازی ها از ان برای پر کردن کف بتنی استفاده میکنند. همچنین میتواند به جز وظیفه خود که کالبد بتن است تقویت کننده کششی ارماتور هم باشد. کامپوزیت عرشه فولادی در کف و سقف ساختمان خیلی مناسبه برای این که نسبت به وزنی که داره مقاومه. به خاطر پوشش ورق گالوانیزه در عرشه فولادی این ورق میتواند در مقابل اتش سوزی مقاومت کند و هیچ تغییر ظاهری نداشته باشد و همچنین این ورق از لحاظ ظاهری زیباست.

ایرادات سقف عرشه فولادی

با توجه به این که سقف عرشه فولادی فواید زیادی دارد ایراد هایی نیز دارد از جمله : با آنکه سرعت نصب بالایی را دارد ولی اجرای آن سخت است و باید قوانین و استاندارد ها را در زمان اجرا رعایت کرد و با دقت آن را اجرا کرد. این نوع سقف لرزش زیادی دارد و اگر به نکاتی مثل ضخامت و ارتفاع و … انها دقت نکنید ممکن از لرزشی داشته باشد که مهارش سخت باشد ورق ها ممکن است زنگ بزنند یا خورد شوند.

ایرادات سقف عرشه فولادی

بیشتر بخوانید: نکاتی در اجرای عرشه فولادی

 

انوع سقف عرشه فولادی در سازه بتنی

سقف عرشه فولادی به روش های مختلفی به مرحله ساخت میرسند که 2 تا از پرکاربر ترین انها :
 1. نوع مرکب
 2. نوع غیر مرکب
حتما قبل از خرید از مشخصات این 2 نوع با خبر باشید چون اهمیت بسیار زیادی دارد

1- عرشه فولادی غیر مرکب

این نوع ورق بدون عاج ساخته میشوند و از آن برای بتن ریزی استفاده میشود این نوع ورق بسیار محبوب است و دلیل آن قیمت به صرفه آن است همچنین این محصولات دارای عمر بالایی هم میباشد که میتوان آن را از دیگر مزایای آن نام برد. در حین بتن ریزی لازم نیست که شکل کلی عرشه فولادی را عوض کنیم زیرا مثل یک پایه برای کف و راه پله کاربرد دارد. و حتما باید از افراد متخصص و با تجربه در این کار استفاده شود.این عرشه مثل یک پایه فولادی و دائمی ساخته شده.

2- عرشه فولادی مرکب

این عرشه های فولادی مرکب، اجدار ساخته میشود این عاج ها به این خاطر وجود دارند تا ورق بین دال بتنی نلغزد و همچنین عرشه از بتن جدا نشود و این نوع عرشه کمترین وزن بتن را دارد. این عرشه بیشتر در ساختمان هایی که چند طبقه هستند استفاده میشود و وزن بتن کمی دارد.

پوشش ورق سقف عرشه فولادی

در قسمت ایرادات اشنا شدید که یکی از ایراد عرشه سقف فولادی خوردگیست و چند روش برای جلوگیری از خوردگی وجود دارد که یکی از پرکاربرد ترین انها پوشش فلزی روی است. این پوشش مقاومت عرشه را افزایش میدهد و باعث دوام بیشتری در مقابله با اب و هوا میشود.

پوشش ورق سقف عرشه فولادی

بیشتر بخوانید: اجرای سقف عرشه فولادی

 

مقایسه ورق عرشه فولادی با سقف های قدیمی

 • در سقف عرشه فولادی میتوانیم بدون شمع بندی تیرخای فرعی را تا 3 متر افزایش داد.
 • در این روش میتوانیم از گلمیخ ها بجای نبشی استفاده کنیم.
نتیجه گیری در این نوشته در مورد انواع ورق های عرشه فولادی صحبت کردیم سقف عرشه فولادی یکی از روش های مدرن در ساخت ساختمان ها است که اخیرا محبوب و بسیار پرکاربرد شده است. و به دو شکل به مرحله ساخت میرسد 1-عرشه فولادی غیر مرکب 2_عرشه فولادی مرکب که برای هرکدام توضیح خلاصه ای دادیم. ممکنه زنگ بزند و یا خورد شود.برای جلوگیری از خوردگی از چوشش فلزی روی میشه استفاده کرد.در برابر اتش و اب و هوا مقاوم است چون پوشش گالوانیزه دارد. یکی از دلیل های محبوبیتش وزن کمش است. ظاهری زیبا دارد. به جز وظیفه خود که قالب بتن است تقویت کننده کششی ارماتور نیز هست.یکی از ایراداتش لرزشش است و باید به ضخامت و ارتفاع آن دقت کنیم از ایمنی بالایی برخوردارند.و میتوانیم چند سقف را در یک زمان انجام بدهیم.

یک پاسخ یا نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.