سال‌هاست که صنعت ساختمان سازی از انواع مصالح استفاده می‌کند تا هر زیرساختی تا آنجا که می‌تواند محکم باشد یکی از انواع این مصالح  “عرشه فولادی یا متال دک ” است. با گذشت زمان، کاربرد عرشه فولادی در بخش های مختلف هر ساختمانی مورد استفاده قرار گرفته است جدا از استفاده در آسمان‌خراش‌ها و سازه‌های مسکونی، اکنون در ساختمان‌های تجاری، مدارس، بیمارستان‌ها، انبارها و موارد دیگر وجود دارند همه افراد در مورد موضوعات ساخت و ساز مانند عرشه سقف یا به طور کلی سقف ها به خوبی آگاه نیستند اکثریت فقط متوجه می شوند که پشت بام ها پوشش دهنده خانه ها و ساختمان ها هستند، اما چیزی در مورد آن نمی دانند در این پست، چندین اطلاعات در مورد عرشه فولادی را مورد بحث قرار خواهیم داد. برای اینکه بتوانید درک بهتری از موضوع داشته باشید در ادامه با ما همراه باشید. مواردی که به آن میپردازیم:

 • عرشه فولادی چیست؟
 • اجزای تشکیل دهنده عرشه فولادی
 • اجرای سقف Metal deck به چه صورتی انجام می شود؟
 • مزایا و معایب سقف عرشه فولادی
 • اندازه‌گیری‌های ضخامت موجود برای عرشه‌های فولادی چیست؟

عرشه فولادی چیست؟

عرشه های فولادی نوعی سازه هستند که در مرحله تولید این سازه ها از میلگرد و قالب استفاده نمیشود،  (Metal deck) از نوعی ورقه که از جنس فولاد است و شکل ذوزنقه ای دارد ساخته میشود و برای حمایت از غشای بتنی یا عایق سقف استفاده می شود. عرشه فولادی با نام های دیگری همچون عرشه فلزی،کفی و کیو یاد میشود عرشه فولادی و متال دک کاربردی ترین نام برای این سازه است.

عرشه فولادی یا متال دک چیست؟

 

عرشه سقف بخشی از سقف است که هر چیز دیگری روی آن قرار می گیرد و باید به اندازه کافی قوی و بادوام باشد تا بتواند در برابر برخی از مشکلات مقاومت کند و باعث ایجاد خطر نشود.

 

مصالح استفاده شده در ساخت عرشه فولادی

انواع مصالح عرشه عبارتند از فولاد، بتن، سیمان و چوب نوع عرشه سقف مورد استفاده بستگی به وزنی دارد که باید حمل کند، که بیشتر به مواد سقف انتخاب شده بستگی دارد. برای ساختمان‌های تجاری یا صنعتی، فولاد، بتن یا سیمان موادی هستند که اغلب برای عرشه سقف انتخاب می‌شوند به این دلیل که سازه‌های بزرگ معمولاً مسافت بیشتری را طی می‌کنند و وزن بیشتری را در تجهیزات روی پشت بام حمل می‌کنند از آنجایی که تجهیزات باید مرتباً سرویس شوند، عرشه سقف باید بتواند وزن را تحمل کند. در مجموع، سقف های فولادی برای ارائه یک محصول ساختاری و کارآمد برای سیستم های سقف و کف ساخته شدند. با وجود اینکه جزء سازه ای برای ساخت و سازها می باشد، کیفیت یکنواخت آن هر از چند گاهی ظاهر جذابی را ارائه می دهد.

اجزای تشکیل دهنده متال عرشه فولادی

 

عرشه  از ورق گالوانیزه ذوزنقه ای (موجدار)،برشگیر (گلمیخ)، آرماتور (میلگرد) و بتن ساخته میشود که اینها چهار عنصر اصلی تولید هستند در ادامه میتوانید با این مصالح و کاربرد آنها بیشتر آشنا شوید

اجزای تشکیل دهنده متال دک

نقش ورق فولادی در متال دک

اصلی ترین بخش بر پاسازی سقف عرشه، ورق های فولادی هستند تمامی این عرشه ها با حفاظ و پوسته فلزی ساخته میشوند کیفیت مواد اولیه بسیار حائز اهمیت هستند تا در هر شرایطی عرشه آسیب نبیند.

 

گل میخ و نقش آن در سقف عرشه فولادی

گلمیخ یا برشگیر اتصال ورق گالوانیزه و تیر فرعی را با یکدیگر فراهم می آورد  استفاده از گلمیخ از لغزیدن مواد به خصوص بتن به رو هم خودداری میکند گلمیخ نقش بسیار مهمی را در نگهداری از سازه را دارد  که اگر از مواد غیر مرغوب تولید شود باعث خراب شدن سازه و آسیب های جبران ناپذیری میشود. ابعاد محصول و استاندارد های تعریف شده تاثیر بسزایی در کیفیت و مرغوب بودن گلمیخ دارد.

 گل میخ و نقش آن در سقف عرشه فولادی

نقش میلگرد در متال دک

سبب جلوگیری از آسیب دیدن و شکسته شدن  Metal deck (متال دک) از میلگردها بکار گرفته میشود. 

نقش بتن در سقف عرشه فولادی

جهت هموار شدن سطح سازه انجام میشود البته این مرحله بعد از برپایی میلگردهای حرارتی صورت میگیرد. نقش بتن در سقف عرشه فولادی  

کاربرد فلاشینگ در اجرا متال دک

بعد از شکل گرفتن بتن در محکم شدن  و یکسان شدن آن  تاثیر بسزایی دارد، فلاشینگ حاصل ورق های گالوانیزه است. 

مزایا و معایب سقف عرشه فولادی

 • صرفه جویی در هزینه: با توجه به آرماتور و استحکامی که توسط عرشه فلزی داده می شود، در موارد دال های مرکب می توان با حفظ همان مقاومت، مقدار بتن مصرفی در دال ها را به میزان زیادی کاهش داد. علاوه بر این، فولاد تقویت‌کننده را می‌توان تا 25 درصد کاهش داد زیرا خود پروفیل عرشه تا حد زیادی به خاصیت تقویت کششی کمک می‌کند و در نتیجه باعث صرفه‌جویی در زمان و مواد مورد نیاز می‌شود. این باعث کاهش هزینه ها می شود.
 • جابجایی آسان: چیدمان عرشه ها نباید مانع از سایر فرآیندهای انجام شده در بخش های مختلف سایت ساخت و ساز شود ، عرشه را می توان به عنوان یک سکوی کار در طول ساخت و ساز استفاده کرد و سنگ تراشی و کارهای دیگر را می توان بدون مانع در حین و پس از ریخته گری دال انجام داد و در نتیجه هزینه، زمان و کار را کاهش داد این امکان ساخت سریع و ایمن را فراهم می کند و برای انجام فعالیت ها به نیروی انسانی کمتری نیاز دارد.
 • قابلیت بتن ریزی همه طبقات را فراهم می آورد
 • باعث کم شدن لرزش ساختمان میشود.
 • باعث کاهش صدای ساکنین در طبقات مختلف میشود
 

اجرای سقف عرشه فولادی به چه صورتی انجام می شود؟

 1. جانمایی ورق فولادی
 2.  ثابت کردن و فلاشینگ ورق
 3. اتصال ورق فولادی به تیر توسط گل میخ فولادی
 4.  آرماتوربندی
 5.  اتصال گل میخ به شبکه آرماتور
 6.  بتن‌ریزی
 

اندازه‌گیری‌های ضخامت موجود برای عرشه‌های فولادی چیست؟

چندین نوع عرشه فولادی موجود است. جدای از آن، هر متال دک دارای سطح ضخامت و طراحی متفاوتی از یکدیگر است برخی از ضخامت های موجود عبارتند از 0.80mm، 1.00mm، 1.20mm، 1.30mm، 1.40mm، 1.50mm، 1.60mm و غیره. با توجه به سقف ایده آل، ضخامت هسته فولادی برای مطابقت با الزامات ساختاری فردی انتخاب می شود.

گروه ساختمانی آریانپور در زمینه تولید و عرضه عرشه فولادی فعالیت دارد در صورتی که خواستار دریافت عرشه فولادی هستید میتوانید با شماره09122888040 در تماس باشید.