فرمینگ چیست و کاربرد آن
یکی از محصولاتی که امروزه خیلی از ان استفاده میشود ورق عرشه فولادی است که با روش های مختلفیبه مرحله ساخت میرسد. این ورق تشکیل شده از شمش های فولادیست که در اجرای فرمینگ ورق در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. فرمینگ چیست ؟ تا اخر این مقاله با ما همراه باشید 

فرمینگ چیست به زبان ساده

زمانی از فرمینگ ورق استفاده میشود که نیاز باشد فرم محصولی را تغییر بدهیم ، درواقع میتوان گفت فرمینگ همان تغییر شکل است. فرمینگ از بهترین روش های تغییر فرم است .همچنین ورق های گالوانیزه رنگی هم قبل از استفاده شدن توسط دستگاه فرمینگ تغییر فرم میدهد.

فرمینگ چیست به زبان ساده

بیشتر بخوانید: انواع ورق های عرشه فولادی

فواید رول فرمینگ

برای فواید رول فرمینگ میتوان موضوعات زیر اشاره کرد :
  • مقرون به صرفه
  • برای هر اندازه ای تولید میشود
  • دقت و کیفیت بالا
  • فرمینگ عنواع مختلف
 

انواع فرمینگ

در اصل از 2 نوع فرمینگ استفاده میشود :
  1. فرمینگ سرد
  2. فرمینگ گرم

فرمینگ گرم

این روش در ورق هایی که از ضخامت بالایی برخوردارند استفاده میشود، در این فرایند دمای ورق را بسیار بالا میبرند تا بتوانند راحت تر به آن شکلی بدهند. محصولاتی که با فرمینگ سرد ساخته میشوند محبوب تر از فرمینگ گرم هستند. محصولاتی که با فرمینگ گرم ساخته شدند عبارتند از : تیر آهن ، نبشی ، پلیت از انجایی که تنظیم دما در فرمینگ گرم بسیار مهم است و دقت بالا میخواد فقط تعداد کمی از کارخانه ها از این روش استفاده میکنند به این دلیل که اگر تنظیم دما بد انجام شود موجب خرابی محصولات نیز میشود.

فرمینگ سرد

در این روش نیازی به بالا بردن دما نیست ، به دلیل نازک بودن ورق ها عملیات سریع است ، تختال و کلاف از ماده های اولیه برای رول کردن در این روش هستند.

فرمینگ سرد

بیشتر بخوانید: ورق گالوانیزه چیست؟

 

انواع مختلف دستگاه فرمینگ :

  •  سنگین
  • سبک
  • رول فرمینگ
 

انواع قالب های فرمینگ

فرمینگ ورق کارایی های مختلفی دارد پس در قالب های متنوعی هم دارد که عبارتند از :

1- قالب ورق شیروانی

بیشتر از این ورق در ساختن سقف ساختمان استفاده میشود ، به همین دلیل با توجه به نیازی که مشتری دارد طراحی و میسازند.

2- طرح سفال یا تیپ پالرمو

این طرح بیشتر در ورق هایی که ضخامت 0.50 میلی متری دارند استفاده میشود و قسمت هایی که خمشی هستند با فاصله 25 میلی متری از یکدیگر جدا میشوند.

3- طرح سفال یا تیپ فرانسه

این طرح به دلیل شباهتی که با سفال دارد جای سفال را در سقف گرفته است.

4- طرح دیواری یا کانکسی

به ورقه هایی که شکل آن به طور چین های داخلی و بیرونیست که این چین ها یک انداره است طرح دیواری یا کانکسی میگویند. از نوع طرح بیشتر در کانتینر سازی و کانکس سازی استفاده میشود.

5- قالب دیواری یا تیپ دامپا و نما

این طرح میشه گقت تقریبا شبیه طرح کانکسی است اما در این طرح چین ها با هم مساوی نیستند بلکه شکل این طرح به صورت قسمت های خمیده شده و نیم دایره است.

انواع قالب های فرمینگ

بیشتر بخوانید: گلمیخ چیست ؟

 

انجام فرمینگ چه گونه است؟

این دستگاه جایگاه هایی دارد که در آن غلتک های فولادی وجود دارد وقتی که ورق از این جایگاه ها عبور میکند تغییر شکل میدهد.غلتک ها باعث حرکت دادن این ورق میشوند.این دستگاه عملیات پانچ هم انجام میدهد ، پانچ باعث میشود روی ورق برجستگی ها و برامدگی هایی تشکیل شوند.نتیجه گیری در این محتوا به اینکه فرمینگ چیست به طور مفصلی پرداختیم رول فرمینگ فواید هایی مثل مقرون به صرفه بودن دارای کیفیت و دقت بالا دارد.2 روش برای انجام فرمینگ وجود دارد 1_فرمینگ سرد2_فرمینگ گرم .همانطور که گفته شد فرمینگ سرد محبوب تر از گرم است و میتوان از تولیداد فرمینگ گرم به پلیت ، نبشی و تیر آهن اشاره کرد و همچنین تنظیم دما در این روش بسیار اهمیتدارد زیرا که اگر دقتی در تنظیم دما نباشه موجب خرابی محصولات میشود ، بدلیل نازک بودن ورق نیازی نیست که در فرمینگ سرد دمارا افزایش بدیم.فرمینگ دستگاه های مختلفی دارد مانند دستگاه فرمینگ سنگین ، سبک و ساخت رول فرمینگ. فرمینگ ورق کارایی های فراوانی دارد وبه همان قدر هم قالب های فراوانی دارد که میتوان به قالب ورق شیزوانی ، طرح سفال یا تیپ پالرمو ، طرح سفال یا تیپ فرانسه قالب دیواری یا دامپا و نما و … . این دستگاه جایگاه هایی دارند که در انجا غلتک هایی وجود دارند که باعث به حرکت دراوردن ورق میشوند.

یک پاسخ یا نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.