مزایا و معایب سقف های عرشه فولادی
در خیلی از مواقع مهندسین ساختمان در انتخاب سقف دچار مشکل میشوند و برای همین در این مقاله قراره درباره یک انتخاب خوب صحبت کنیم. سقف عرشه فولادی که یکی از مدرن ترین شیوه های اجرای سقف است و میخواهیم درباره مزایا و معایب سقف های عرشه فولادی به شما توضیحاتی دهیم تا پایان این نوشته همراه ما باشید. 

اطلاعاتی در مورد سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی ورقی از جنس فولاد است که شکلی موج دار دارد و به دو روش به مرحله ساخت میرسد 1_ نورد سرد 2_نورد گرم که طرفدارای نورد سرد بیشتر است بنابر این بیشتر از روش نورد سرد استفاده میشود . این سقف جوری طراحی شده است که با وزن کمی که دارد اما باز هم مقاومت بالای خود را حفظ میکند و بخاطر وزن کمش قیمت مقرون به صرفه ای دارد.

اطلاعاتی در مورد سقف عرشه فولادی

بیشتر بخوانید: انواع ورق های عرشه فولادی

دلایل اهمیت سقف عرشه فولادی

• سریع بودن • کم هزینه • استحکام بالا در واقع سقف عرشه فولادی از 1_ورق گالوانیزه 2_گل میخ ساخته شده است. گل میخ در این سقف ها وظیفه اتصال بین ورق و بتن را دارند این محصولات باعث میشوند تا ورق مورد نظر به سطح بتن به خوبی متصل گردد و اینگونه استحکام محصول بالاتر میرود و دیگر لرزه در سقف به حداقل میرسد. این ورق ها موجب این میشوند تا سرعت ساخت و ساز بالاتر رود زیرا سرعت نصب بالایی دارد و سریع نصب میگردند به همین خاطر در ساخت و ساز زمان تسریع میگردد.

فواید و ایراد های سقف عرشه فولادی

فواید سقف های عرشه فولادی

از فواید این سقف میتوان به موارد زیر را اشاره کرد :
  • نصب سریع و تسریع سرعت: در این روش به دلیل استفاده از قالب بندی ، شمع بندی ها و تیرهای فرعی نیز حذف میگردند به همین دلیل سریع تر ورق ها نصب میگردند.
  • کاهش وزن سازه: با استفاده از این محصول در سازه استفاده از بتن کمتر میشود بنابراین هم در مصرف بتن صرفه جویی میشود و در نتیجه سقف وزن اضافه ای نخواهد داشت و وزن سازه کاهش میابد.
  • دقت بالا در تولید: برای ساختن این سقف از روش صنعتی یا ماشینی استفاده میشود به همین دلیل خطا های انسانی به حداقل میرسد بنابراین محصول نهایی با دقت بسیار بالایی تولید میگردد.
  • مقاوم بودن در برابر حوادث: از آنجایی که این سقف بسیار مقاوم است میتواند فشار ها و تنش ها را کنترل کند و همچنین میتواند به عنوان سقف دسترسی به تاسیسات را راحت تر کند.
  • کاهش صدا: از دیگر مزایای این سقف ها عایق صدا بودن آن است که موجب میشود تا صدا از طبقه ای به طبقه دیگر منتقل نگردد.
  • ایمن بودن
  • بتن ریزی هم زمان: میتوان همزمان در چند طبقه عمل بتن ریزی را اجرا کرد.

فواید و ایراد های سقف عرشه فولادی

بیشتر بخوانید: فرمینگ چیست و کاربرد آن

ایراد های سقف عرشه فولادی

مانند هرچیزی که مزایا و معایبی دارد سقف عرشه فولادی نیز ایراداتی دارد که از این رو میباشند :
  • نیاز به نیروی متخصص: با اینکه روش کار سریع است اما نصب ان کار راحتی نیست و باید به دست متخصصان ماهر نصب شوند و در غیر این صورت باید با دقت بالا و با رعایت نکات ایمنی آن را نصب نمود بنابر این نیاز به نیروی متخصص دارید.
  • پیچیدگی: سقف عرشه فولادی هم سختی ها و پیچیدگی های خودش را دارد که قبل از استفاده باید به این نکات دقت کرد و با ضابطه آن را اجرا کرد تا بتوان نتیجه مطلوبی را بدست آورد.
نتیجه گیری در این نوشته در مورد مزایا و معایب سقف های عرشه فولادی صحبت کردیم و دریافتیم که از انتخاب های خوب و مدرن برای اجرای سقف ، سقف عرشه فولادی است که با توجه به سبک بودنش مقاومت بالایی دارد و از دو محصول گالوانیزه و گل میخ تولید شده است که از فواید اون میشود به سرعت بالا و قیمتی مقرون به صرفه اشاره کرد و از جمله دقت بالا ، داشتن ایمنی بالا و بتن ریزی همزمان نیز اشاره کرد. از اونجایی که هرچیزی فواید و ایراداتی دارد این سقف نیز ایراداتی از جمله پیچیدگی و نصب سخت دارد که باید برای نص ان از متخصصان ماهر کمک گرفت یا غیر این صورت باید با دقت دانجام شود و قوانین را رعایت کرد.

یک پاسخ یا نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.