ورق گالوانیزه چیست؟
ورق های گالوانیزه

گالوانیزه به چه معناست؟

گالوانیزه به فرایندی گفته میشود که در آن یک روکش محافظتی که از جنس “روی” بر روی فولاد یا آهن قرار میگیرد.لازم به ذکر است که این نوع از روی برای جلوگیری از زنگ زدگی لایه زیرین خود بکار گرفته میشود.

ریشه ی کلمه ی”گالوانیزه” :

اصطلاح گالوانیزه برگرفته شده از نام یک دانشمند ایتالیایی بنام لوییجی گالوانی است که قالبا به فرایند قرار دادن لایه محافظتی روی بر فولاد نسبت داده میشود.

ورق های “گالوانیزه” به چه شکل تولید میشوند؟

روش های محتلفی برای تولید ورق های گالوانیزه وجود دارد اما بیشترین روشی که برای ساخت این ورق ها بکار گرفته میشود ، روش حمام مذاب است.

در این روش فلز روی به خوبی و بدون آنکه ماهیت ساحتاری فولاد را تغییر دهد بر روی آن قرار داده میشود و در نتیجه فلزی با سختی بسیار بالا تولید میشود که در برابر زنگ زدگی مقاومت زیادی دارد. 

مهم ترین فواید “ورق های گالوانیزه” :

یکی از مهمترین فواید این ورق ها به صرفه بودن آنهاست.هرچند فرایند تولید این ورق ها به نسبت گران باشد اما به صرفه بودن آنها در پروژه های طولانی مدت به چشم می آید و سر آخر این ورق های گالوانیزه هستند که نسبت به بسیاری از ورق های محافظ دیگر هزینه ی کمتری میبرند.

این ورق ها در حفظ و نگهداری و طول عمر نیز بسیار سرآمد هستند زیرا در زمان استفاده از آن ها به نیازی به بازدید های مکرر ندارند و از ایستادگی بالایی برخوردار هستند که ممکن است در شرایط مطلوب سالیان درازی عکر داشته باشند.

همچنین جابجایی و نصب این ورق ها بسیار آسان و سریع انجام میشود ، به طوری که نصب آنها ممکن است ظرف تنها چند دقیقه انجام شود.

معایب “ورق های گالوانیزه” چیست؟

در فرایند تولید این ورق ها چالش ها و معایبی نیز وجود دارد که میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

1- در استفاده از روش حمام مذاب بعضی از تیکه های فولاد یا حیلی بزرگ و یا خیلی کوچک هستند و همچنین نیز نمیتوان آنها را با روش های دیگری نیز گالوانیزه کرد.

2- همچنین زمانبندی در ساخت این ورق ها بسیار مهم است یعنی اگر به اندازه به ورق ها اجازه ی سرد شدن داده نشود فلز روی به خوبی بر روی فولاد نمینشیند و دیگر خبری از ویژگی های منحصر به فرد در این ورق ها نیست.

چه عواملی بر طول عمر “ورق های گالوانیزه” موثرند؟

میزان رطوبت هوا و بالا بودن آنها میتواند در طول عمر این ورق ها بسیار تاثیر بگذارد، همچنین بارش باران های اسیدی و انتشار گاز های طبیعی را میتوان از اصلی ترین عوامل کاهش عمر ورق های گالوانیزه دانست.

البته لازم به ذکر است که آلودگی هوا و نوسانات دمای هوا نیز در اصطلحلاک این ورق ها دخیل هستند.

نتیجه گیری 

ورق های گالوانیزه بدون شک یکی از بهترین و به صرفه ترین لایه های محافظتی تولید شده توسط انسان میباشد که مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ زدگی دارد و میتواند انتخاب مناسبی برای پیمانکارن باشد.

برای آشنایی با عرشه فولادی کلیک کنید.

یک پاسخ یا نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.